Gerard Mądry nominowamy do tytułu "Osobowość Roku 2017" !!
Miło jest nam poinformować, że przewodniczący naszego Stowarzyszenia kol. Gerard MĄDRY uzyskał nominację kapituły Redakcji Dziennika Zachodniego do tytułu "Osobowość Roku 2017" w kategorii działalność społeczna i charytatywna. Tą nominacją, po dwunastu latach istnienia Stowarzyszenia NASZ PARK, doczekalismy się uznania naszych działań na rzecz ochrony Parku przed jego parcelacją na inne cele niż wypoczynek i rekreacja. Kol. Gerard Mądry był jednym z inicjatorów powołania Stowarzyszenia i przez cały czas jego istnienia przewodniczy Stowarzyszeniu aktywizując do działań w zakresie ochrony przyrody także w mieście oraz ekologicznej edukacji dzieci i młodzieży.
Ktokolwiek chciałby poprzeć kandydaturę Kol.Gerarda Mądrego do tytułu "Osobowość Roku 2017" prosimy o wysłanie SMS na numer 72355 treść: CD.20 . Koszt 2,46 zł.
W imieniu nominowanego dziękujemy za każdy głos.
Dalej bronimy terenów parkowych i nie tylko..
Szanowni Czytelnicy,
Niestety z powodów technicznych nie byliśmy obecni na naszej stronie od dłuższego czasu. Teraz kiedy wszystko sie unormowało zamierzamy kontynuowac nasz kontakt z Państwem, Sympatykami i Użytkownikami Parku, informować o sprawach ważnych dotyczących WPKiW oraz innych terenów zielonych, a także sprawach nurtujących Mieszkańców Chorzowa. Ale przed tym,
pragniemy Wam złożyć dla Was i Waszych Najbliższych
życzenia wszelkiej pomyślności oraz samych szczęśliwych dni
w Nowym 2018 Roku.
Rok 2017 mimo naszej nieobecności na stronie był ważnym i aktywnym z punktu widzenia naszej działalności dot. ochrony przyrody. Interweniowaliśmy wielokrotnie w sprawie wycinki drzew w Katowicach i Chorzowie. Dzięki uczestniczeniu w postępowaniu administracyjnym związanym z wycinką drzew pod inwestycje zapewnilismy posadzenie drzew nowych o wysokości pow. 2,5m z dobrze wykształconymi koronami, odpowiednio zabezpieczonych oraz objęcie ich fachową ochroną i opieką.
Stowarzyszenie NASZ PARK przedstawiło swoje merytoryczne stanowisko wobec opracowania Rady ds bioróżnorodności biologicznej Parku Śląskiego pt. "Strefy zagospodarowania i użytkowania Parku Śląskiego ze względu na potrzeby i możliwości ochrony wartości przyrodniczych". Podczas posiedzenia Rady w dniu 5 grudnia ub.roku przyjęte zostały wszystkie uwagi Stowarzyszenia. Dodatkowo w związku z naszym wnioskiem i za poparciem przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego kol. Janusz Kminikowski (członek zarzadu Stowarzyszenia) został członkiem Rady, dzięki czemu bedziemy mogli na bieżąco uczestniczyć w działaniach mających na celu ochronę przyrody w Parku. Najważniejsze tezy, na których oparliśmy nasze stanowisko wobec ochrony przyrody i ochrony terenów parkowych są niezmienne od lat i to one stały się podstawą naszych wniosków. I tak:
-
w Stowarzyszeniu NASZ PARK uznajemy, że największą wartością Parku jest przyroda i jej ochrona jest konieczna, by Park stanowił w dalszym ciągu „zielone płuca” dla mieszkańców miast, które z parkiem graniczą i nie tylko. Będzie to ważne zawsze, a dziś tym bardziej konieczne w sytuacji, katastrofalnego wręcz stanu jakości powietrza w regionie.
-
dzięki przyrodzie w Parku mogą być realizowane wszystkie ważne dla jego użytkowników funkcje: sportowa, rekreacyjno-wypoczynkowa, edukacyjna, społeczna;
-
uważamy, że proponowany podział Parku na strefy przyrodniczo-użytkowe jest zasadny, bo po pierwsze w dużej mierze uwzględnia historyczne już dziś założenia projektu budowy Parku, a po drugie - stanowić będzie wytyczną do zarządzania zielenią, która od czasu jej nasadzeń zyskała na wartości oraz walorach przyrodniczych i stanowi dziedzictwo przyrodnicze Regionu.
-
powierzchnia Parku nie może być pomniejszana a wartości przyrodnicze Parku powinny być bezwzględnie chronione.
-
należy podjąć działania o nadanie Parkowi statusu Pomnika Kultury Współczesnej celem zabezpieczenia przed parcelacją i grabieżą jego terenów.
-
w budżecie powstałej Metropolii należy bezwzględnie zagwarantować środki finansowe na bieżące utrzymanie zieleni, odtwarzanie kompozycji i kreację nowych założeń zieleni Parku Śląskiego. ŻADEN BOWIEM PARK NA ŚWIECIE NIE FINANSUJE SIĘ SAM !
Planowane wycięcie 90 letniej topoli kanadyjskiej w Chorzowie
Po raz trzeci chorzowscy urzędnicy zamierzają wyciąć 90 letnią topolę kanadyjską rosnącą na Placu Mickiewicza w Chorzowie, które to drzewo swoją żywotnością sięga wieku prawie stuletnich otaczających plac wyremontowanych budynków. Od czterech lat pod topolą stowarzyszenie NASZ PARK organizuje pikniki z dziećmi i młodzieżą , które nadały drzewu imię Barbara uznając jego istnienie za ważne dla środowiska. Poniżej podajemy link zawierający szerszą informację o topoli z prośbą o podpisanie petycji do prezydenta M.Chorzowa w sprawie wycofania się z zamiaru jej wycięcia.
https://www.petycjeonline.com/planowane_cicie_90-letniej_topoli_kanadyjskiej_w_chorzowie
Hipokryzja prezydenta A.Kotali i jego partyjnych przyjaciół
Przepisy Lex Szyszko to skandal, który zapewne dopiero po czasie pokaże w czyim interesie zostały one uchwalone i sprawiedliwie osądzone. Bo nie w interesie społecznym. W krótkim czasie doszło do masowej wycinki drzew, które nie tylko w miastach stanowią ważną , nieocenioną rolę w kształtowaniu jakości środowiska.
Na tym tle zorganizowana w pierwszym dniu wiosny przez prezydenta M. Chorzów Andrzeja Kotalę akcja "Drzewo Plus" mogłaby cieszyć gdyby nie to, że do posadzenia 3 klonów na Placu Hutników w Chorzowie zebrało się siedmiu partyjnych przyjaciół : prezydent A.Kotala, z-ca prezydenta M.Michalik, marszałek woj.śląskiego W.Saługa, posłowie B.Budka i Marek Wójcik i senator L.Piechota.
Czytaj więcej: Hipokryzja prezydenta A.Kotali i jego partyjnych przyjaciół
Jaką okaże się zmiana na stanowisku prezesa WPKiW ?
Decyzja o rezygnacji Andrzeja Wyrobca z funkcji prezesa zarządu WPKiW SA była dla członków Stowarzyszenia NASZ PARK, którzy choć raz się z Nim zetknęli, zdecydowanie zaskakująca. Pierwszy raz od wielu lat prezesem został człowiek wyjątkowo wrażliwy, otwarty na nowe pomysły i plany, rozumiejący potrzebę rozmowy o parku zarówno z jego miłośnikami jak i ekspertami. Było jasne w rozmowie z Nim, że zgadza się z opinią przedstawicieli Stowarzyszenia NASZ PARK, że najważniejsza w Parku jest przyroda, zieleń i mała architektura z nią związana, a ta jak wszyscy wiedzą, nie przynosi dochodów. Odwrotnie – wymaga nakładów na jej utrzymanie i pielęgnację, odtwarzanie, nowe nasady, a potrzeby w tym zakresie są ogromne. W tym względzie A. Wyrobiec uznał, że dobrze jest radzić się specjalistów ds przyrody i powołał Radę ds różnorodności Biologicznej Parku Sląskiego. Jego poprzednik A.Godlewski w czasie, gdy zlecił wykonanie inwentaryzacji drzew w Parku Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego równocześnie dopuścił do wycięcia w parku, bez zaciągnięcia opinii naukowców, przeszło tysiąca drzew.
Czytaj więcej: Jaką okaże się zmiana na stanowisku prezesa WPKiW ?
Niepewne losy 12 hektarów Parku po byłym ogrodnictwie.
W wyniku naszego protestu, jaki opublikowaliśmy niżej, otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego, w pewnym stopniu, uspakajającą nas odpowiedź dotyczacą przekazania 12 hektarów po byłym ogrodnictwie miastu Chorzów. Cytując : Urząd stwierdza, że “ Województwo Śląskie traktując Park Śląski jako nasze wspólne dobro, stoi na stanowisku, że jego powierzchnia nie powinna być pomniejszana a całość powinna stanowić kompleks służący mieszkańcom zarówno miast ościennych jak i woj. śląskiego."
Tymczasem dochodzą nas niepokojące informacje od radnych, że sprawa przejęcia terenu przez m.Chorzów jest jedynie kwestią czasu, a kartą przetargową szantaż nie umorzonym podatkiem od nieruchomości. Z planów prezydenta m.Chorzów wynika, że zaledwie 2 hektary przeznaczone mają być na wybudowanie basenu,
Czytaj więcej: Niepewne losy 12 hektarów Parku po byłym ogrodnictwie.
Stanowisko w sprawie grabieży terenów Parku
Stanowisko Stowarzyszenia NASZ PARK w sprawie planowanego przejęcia 12 hektarów
Parku WPKiW przez Prezydenta Miasta Chorzów
przekazane w dniu 14.11.2016 Marszałkowi Woj.Ślaskiego przez Stowarzysznie NASZ PARK
Zarząd Stowarzyszenia Nasz Park działając w imieniu użytkowników i miłośników Parku mając na uwadze niedopuszczenie do dalszej erozji terenów Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku
wyraża sprzeciw
wobec planowanego przejęcia przez Urząd Miasta Chorzów 12 hektarów Parku od strony ulicy Siemianowickiej po byłym ogrodnictwie i szkole ogrodniczej.
Podstawą przyjęcia takiego stanowiska są następujące przesłanki:
- Park WPKiW (nazwa marketingowa: Park Śląski) jest dziedzictwem i marką Regionu rozpoznawalną w Europie i z założenia właściciel jako ten, któremu oddano Park jedynie w zarządzanie zobowiązany jest dbać o integralność jego terenu jako przestrzeni publicznej;
- Wg informacji prasowych oraz wypowiedzi urzędników Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta Chorzów oraz samego Prezydenta M.Chorzów A.Kotali faktyczne cele pozyskania 12 hektarów z terenu Parku są niejasne i skrywane. Skrywane są zamierzenia dot. całości zagospodarowania terenu z wyjątkiem deklaracji o wybudowaniu basenu kapielowego, który mógłby w niewielkim stopniu zastąpić zrujnowane i wymagajace remontu kapielisko Fala.
- W tym miejscu należałoby przypomnieć, że właśnie Prezydent A.Kotala będąc prezesem spółki WPKiW SA miał znaczący wkład w degradację Fali zaniechając jakichkolwiek remontów, do którego był zobowiązany "Programem modernizacji WPKiW" przyjętym przez Sejmik w czerwcu 2006 roku.
- Brak jasnej deklaracji zagospodarowania terenu budzi podejrzenie, że zmieniony zostanie obecny plan zagospodarowania przestrzennego tego miejsca na inne cele niż obecnie wskazywane. Prezydent A.Kotala po przejęciu terenu będzie mógł z nim zrobić co zechce przy udziale i zgodzie radnych m.Chorzów. Taki czarny scenariusz i zagrożenie dla terenów Parku był przez Stowarzyszenie NASZ PARK wielokrotnie wskazywany w wystąpieniach do Urzędu Marszałkowskiego.
Więcej artykułów…
Strona 1 z 29
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 90
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 96
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 90
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 96
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 90
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 96
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 90
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 96
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 90
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 96
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 90
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 96
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 90
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 96
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 90
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 96
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 90
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 96
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 90
Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/unitrii-et/html/pagination.php on line 96