Artykuły

Jaką okaże się zmiana na stanowisku prezesa WPKiW ?

Drukuj
Opublikowano Super User

         Decyzja o rezygnacji Andrzeja Wyrobca z funkcji prezesa zarządu WPKiW SA była dla członków Stowarzyszenia NASZ PARK, którzy choć raz się z Nim zetknęli, zdecydowanie zaskakująca. Pierwszy raz od wielu lat prezesem został człowiek wyjątkowo wrażliwy, otwarty na nowe pomysły i plany, rozumiejący potrzebę rozmowy o parku zarówno z jego miłośnikami jak i ekspertami. Było jasne w rozmowie z Nim, że zgadza się z opinią przedstawicieli Stowarzyszenia NASZ PARK, że najważniejsza w Parku jest przyroda, zieleń i mała architektura z nią związana, a ta jak wszyscy wiedzą, nie przynosi dochodów. Odwrotnie – wymaga nakładów na jej utrzymanie i pielęgnację, odtwarzanie, nowe nasady, a potrzeby w tym zakresie są ogromne. W tym względzie A. Wyrobiec uznał, że dobrze jest radzić się specjalistów ds przyrody i powołał Radę ds różnorodności Biologicznej Parku Sląskiego. Jego poprzednik A.Godlewski w czasie, gdy zlecił wykonanie inwentaryzacji drzew w Parku Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego równocześnie dopuścił do wycięcia w parku, bez zaciągnięcia opinii naukowców, przeszło tysiąca drzew.

Choć prezes A.Wyrobiec nie komentował swojej rezygnacji można przypuszczać, że w sprawie zapewnienia środków na ten najważniejszy dla spółki WPKiW cel, nie było zrozumienia ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Pokrycie kosztów zarządzania zielenią i przyrodą Parku, a mówimy tu o kilkuset hektarach zieleni, z dochodów spółki jest niedostateczne i niemożliwe bez wsparcia właściciela. ŻADEN PARK NA ŚWIECIE NIE JEST W STANIE UTRZYMAĆ SIĘ SAM!
      
Stowarzyszenie NASZ PARK już wielokrotnie wskazywało na konieczność zapewnienia przez właściciela ( Województwo Śląskie) planowego, corocznego finansowania zarządzania zielenią Parku. Tymczasem w rozumieniu spraw spółki WPKiW przez Marszałka przeważa wskazywanie na inwestowanie w Stadion Śląski, ZOO, Planetarium ,Wesołe Miasteczko tak, jakby dotyczyło to bezpośrednio spółki WPKiW. Wymienione jednostki (bez Wesołego Miasteczka) to jednostki budżetowe nie wchodzące w skład spółki WPKiW, choć leżące w jego przestrzeni, a bezpośrednio podlegające Województwu Śląskiemu.
         W parku jest jeszcze wiele innych tematów do zrealizowania. Są to: modernizacja Fali i Kapelusza, rewitalizacja ogrodów japońskiego i rosarium, odtworzenie małej architektury, wydłużenie kolejki szynowej itp., które to przedsięwzięcia mają szanse na inwestowanie w ramach środków unijnych. Mamy nadzieję, że część takich projektów pozostawił po sobie A.Wyrobiec.
         
Teraz ma okazję je zrealizować nowo powołana Pani prezes Aneta Moczkowska.
Życzymy Jej powodzenia w zrealizowaniu oczekiwań wypowiedzianych w imieniu Zarządu Województwa przez Marszałka Wojciecha Saługę. Mamy także nadzieję, że nowa Pani prezes będzie otwarta na współdziałanie z naukowcami Rady ds różnorodności Biologicznej Parku Śląskiego oraz miłośnikami parku działającymi w organizacjach pozarządowych.

 


 

 

Komentarzy (3)

 • Jerzy
  Przeczytajcie w gazecie wyborczej, dodatku katowickim artykuł "W mieście policzono piwnice. Za 120 tys. zł powstał bubel, z którego nic nie wynika". Tak ekipa Kotali gospodaruje naszą kasą.
 • Don Pedro
  Nasz kraj drążą różnej maści pijawki. Wystarczy zajrzeć na BIP UM Chorzów, gdzie w zakładce "umowy.."możemy naocznie przekonać się jaka jest skala dojenia kasy państwowej. Wystarczy uszczelnić te gigantyczne wypływy, by znalazła się kasa między innymi na takie perełki, jaką kiedyś był nasz park.
 • jan
  Nagle bez rozgłosu pożegnał się Pan Prezes z WPKiW SA.
  Na pewno nie widział możliwości w tym układzie politycznym, gdzie dobro publiczne jest rugowane. Opcja polityczna, która rządzi parkiem skierowana jest na jego unicestwienie przy udziale Prezydenta Chorzowa. Plan przejęcia terenów po ogrodnictwie jest tego ewidentnym przykładem. PO to piąta kolumna, jak więc ma działać dla dobra społecznego?

pozostało 500 znaków

Cancel or

2011 nasz park. Stowarzyszenie "Nasz Park"
Joomla