01
01
Nasz park ? zobacz
02
02
Koniec Elki zobacz
03
03
(Nie) Wesołe Miasteczko zobacz
04
04
I co dalej z parkiem? zobacz

Wznowiono masową wycinkę drzew w Parku

Drukuj
Opublikowano Super User

 

 

        Jesteśmy alarmowani przez użytkowników Parku o drastycznej wycince drzew w różnych miejscach Parku. "Ogałacane są z dużych, zdrowych drzew całe połacie aż serce ściska, kiedy się na to patrzy" – piszą spacerowicze.
Jak się okazuje planowana jest wycinka ponad 2000 drzew, na które WPKiW otrzymało zgodę z Urzędu Miasta Chorzów, ale odbyło się to bez udziału Stowarzyszenia NASZ PARK, czy też innych organizacji pozarządowych.
    Przypomnijmy. O wycince zrobiło się głośno wiosną tego roku, gdy naukowcy z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzący, na zlecenie WPKiW, inwentaryzację i ocenę zieleni w Parku zaalarmowani zostali przez Stowarzyszenie, o prowadzonej w tym samym czasie wycince drzew. Wg zlecenia, jakie otrzymała SGGW inwentaryzacja miała być podstawą podjęcia planowej, racjonalnej i fachowej opieki nad drzewostanem w Parku.
      Apel w obronie Parku przed masową wycinką drzew wystosowali także do Marszałka Województwa Śląskiego przedstawiciele świata nauki wyższych uczelni Śląska, wnioskujac o:
- moratorium na wycinkę drzew w Parku do czasu wypracowania całościowej i długofalowej strategii rozwoju tego obiektu (nie licząc drzew, które bezpośrednio zagrażają bezpieczeństwu lub infrastrukturze),
-
zobligowania władz Parku do przeprowadzenia rzeczywistych konsultacji społecznych w duchu projektowania partycypacyjnego, które uwzględnia głos mieszkańców Śląska w wypracowaniu wizji Parku.

    Niestety jak zwykle to się dzieje, władza głucha na te apele - nie powstrzymała wycinki ani też nie wyegzekwowała od zarządu spółki przeprowadzenia konsultacji społecznych. Głos stowarzyszeń i naukowców nie został więc wysłuchany. Dlatego w dniu 18 listopada br przekazalismy do właściciela Parku tj.Zarządu Województwa skargę w tej sprawie i wniosek o przeprowadzenie weryfikacji decyzji administracyjnych wydanych przez Prezydenta miasta Chorzów bez udziału strony społecznej wyrażających zgodę na wycinkę drzew w WPKiW. Bezkrytyczne bowiem realizowanie decyzji o wycince drzew, bez ich weryfikacji ze stroną społeczną, podważa wiarygodność intencji władz Parku.
Mamy nadzieję, że słowa wypowiedziane przez członka Zarządu Województwa Śląskiego P.Kazimierza Karolczaka w dniu 13 listopada 2015 r podczas Wojewódzkiego Forum Organizacji Pozarządowych nie były jedynie pustosłowiem: "Zdanie środowiska organizacji pozarządowych liczy się w podejmowaniu istotnych decyzji, a wsłuchiwanie się w ten głos pozwala nam tworzyć zręby społeczeństwa obywatelskiego. Podstawą dobrej współpracy jest dialog, zaufanie i nad tym chcemy pracować. "
      Z niecierpliwością czekamy na rychłą odpowiedź Zarządu Województwa będacego gospodarzem publicznego majątku ( WPKiW), który oddano mu jedynie w opiekę dla przyszłych pokoleń.

 

Komentarzy (5)

 • Don Pedro
  Dziś wielu wyborców zadaje sobie pytanie: " kto po wyborach rządzi w Polsce"?. Odsyłam do artykułu w wp.pl "Poseł Piotrowicz- niezłomny z PZPR".
 • Paweł
  Kotala jest nie tylko antyobywatelski, ale i nieludzki. Jak może tolerować fakt, że jego partyjny przywódca regionalny odszedł do " krainy wiecznych łowów", a na słupach oświetleniowych w dalszym ciągu wiszą jego plakaty wyborcze? Chyba, że Kotala niczym święty Mikołaj porusza się saniami, a do pracy wlatuje przez komin.
 • Don Pedro
  Iwono z tym CBA to trzeba trochę poczekać. Były już szef tej instytucji, który dał się nagrać w sławnej restauracji twierdzi, że zawsze jedynym interesem, którym się kierował było dobro kraju. Obecna władza powinna pozbyć się tych, którzy w centrali dokonywali weryfikacji spraw do prowadzenia. Platformiani funkcjonariusze traktowani byli jak święte krowy.
 • Iwona
  Pozostało zawiadomić Centralne Biuro Antykorupcyjne , pisząc masowo maile . To już jest kpina co się wyrabia na prywatnym folwarku .
 • jan
  to wycinanie drzew to przyzwolenie Prezydenta miasta Chorzowa A Kotali.Pan Prezydent Kotala jest z natury anty obywatelski /dowód: nie powołanie RDPP w Chorzowie/powołał natomiast Radę Starszych bez podstaw prawnych.Lekceważenie strony społecznej przy opiniowaniu likwidacji flory w WPKIW SA ,jest podejrzenie że wspólnie i w porozumieniu dokonuje się rzeżi , na żywej tkance parku, by zadowolić firmy wykonujące tą usługę, tzn by trzebić płuca Ślaska.Jest to obraz rządących kacyków PO.pozdraw.

pozostało 500 znaków

Cancel or

2011 Wznowiono masową wycinkę drzew w Parku. Stowarzyszenie "Nasz Park"
Joomla