01
01
Nasz park ? zobacz
02
02
Koniec Elki zobacz
03
03
(Nie) Wesołe Miasteczko zobacz
04
04
I co dalej z parkiem? zobacz

IGRZYSKA „ WOLNOŚCI” ZAMIAST PRACY I CHLEBA

Drukuj
Opublikowano Super User

Prezydent Rzeczpospolitej, a za nim cała platformerska „rodzina na swoim” ogłasza igrzyska, które mają uczcić odzyskanie  4 czerwca 1989 roku -  wolności i niepodległości. Jak Polska długa i szeroka ludzie władzy  z udziałem zaprzyjaźnionych firm consultingowych, marketingowych wymyślają różne imprezy, ewenty, performance, występy, biegi, sesje naukowe i debaty, dając zarobić swoim, by igrzyskami  dla tłumu  przykryć to, co  prawdziwe w dzisiejszej rzeczywistości.
      Wolnością  w dzisiejszej Polsce mogą się cieszyć jedynie ci, którzy mają pewną, dobrze  płatną pracę, mandat posła czy senatora, stanowisko urzędnika budżetowego,  funkcję prezesa i członka zarządu spółki, członka rady nadzorczej itp., a poza tym mieszkanie, służbowy samochód i inne przywileje i nie obchodzą ich kolejki do lekarza.  Dla pozostałych, a ci są w zdecydowanej większości,  bezrobotnych, pracujących za najniższe wynagrodzenie lub umowach śmieciowych, którzy wyemigrowali za pracą i lepszym życiem -   nie ma wolności.  I na nic zda się głośne fetowanie  zwycięstwa demokracji i wolności, skoro większość  tych „zwykłych ludzi” ( jak mówił guru platformy)  to w Polsce  niewolnicy XXI wieku!
     Nie inaczej ma być w naszym ukochanym Parku. Nie tylko  4 czerwca br tj. w rocznicę prawie wolnych  wyborów, ale przez cały czerwiec „rodzina” Godlewskiego zaplanowała świętowanie „Miesiąca wolności” pod honorowym patronatem Prezydenta  Rzeczpospolitej.

 Składają  już  finanse ( i to wcale niemałe) na to imprezowanie Marszałek  woj. śląskiego i Prezydent, tym razem, miasta Chorzów. I to nie z własnej kieszeni, a z pieniędzy publicznych.  Nie wiadomo więc na co skoro  tak naprawdę najciekawsze imprezy będą  biletowane i odpłatne  ( Maraton wolności od 40 do 100 złotych od uczestnika; wstęp na koncert Dżemu  60,90 i 250 zł). Chodzi chyba o sfinasowanie performance ( cóż to za słowo!), piątkowych seansów filmowych  kina wolności oraz debaty o wolności  i sesji popularno-naukowej, a tak naprawdę to pośrednio - wypromowania słońca parku.
     Ostatnia Tuba… przepraszam Gazeta  Parkowa prawie w całości poświęcona została temu tematowi.  Nie dowiemy się natomiast z gazety o sprawach dotyczacych tych zwykłych "wolnych" ludzi, odwiedzających i stałych użytkowników Parku. I tak na przykład :
- czy zaplanowano, zarezerwowano pieniądze na ten cel  i kiedy uruchomione zostaną od dwóch lat nieczynne fontanny wzdłuż alei przy dużym stawie, które przez cały wiosenno-letni sezon radowałyby odwiedzających Park zamiast jednorazowego performance przygotowanego przez artystę
- czy zaplanowano, zarezerwowano środki pieniężne  i kiedy rozpocznie się  remont basenów i  odnowienie infrastruktury na kąpielisku Fala? Na jaki dzień zaplanowano  otwarcie kąpieliska, czy  dopiero 7 lipca jak to było w roku 2013. A lato szykuje się w tym roku wyjątkowo gorące od początku czerwca.
-  dlaczego nie przeprowadzono pielęgnacyjnych cięć drzew na alei J.Ziętka i kiedy to zostanie wykonane. Tak bardzo czuły na sprawy bezpieczeństwa prezes zapomniał o tym, że zabiegi takie wykonuje się w okresie lutego-marca. Już wiele razy pisaliśmy, że ideą fix zarządu Parku jest  masowa wycinka drzew w parku w szczególności w części leśnej, a nie  bieżąca, fachowa pielęgnacja drzewostanu. Kto zresztą miałby to robić, skoro prawie wszystkich pracowników obsługi wycięto z parku i oddano firmie byłego członka rady nadzorczej WPKiW. Dzisiaj ci pracownicy w tej  solidarnej i wolnej Polsce drżą o swoje miejsca pracy, bo skończył im się jednoroczny okres ochronny. Nie ma też fachowca od zieleni, bo i z tym prezes sobie „poradził”.
- czy zaplanowano przegląd i remont instalacji dopływu i przepływu wody przez stawy, stanowiące wyjątkową atrakcję Parku?  Jeżeli tego się nie uczyni za „chwilę”  zabraknie wody w dużym stawie i kanale regatowym tak jak ma to miejsce w stawie Hutnik, Perkoz i  oczku Cichy Zakątek
-  kiedy uruchomiona zostanie kawiarnia Przystań po prawie 8 letnim remoncie i pogrywaniu coraz to nowych dzierżawców z zarządem Parku, a przede wszystkim z użytkownikami Parku, którzy czekają na zrealizowanie coraz to nowych wizji  dla tego obiektu ?
-  dlaczego rozciągnięto na trzy a może i więcej  lat uruchomienie całości zlikwidowanej kolejki wąskotorowej, jakie były przesłanki zlikwidowania całości i wybudowania śmiesznej 1 kilometrowej trasy ponoć do ZOO bez wejścia do niego. Gdyby zadbano o przychody dla spółki i  nie wydano pieniędzy na  fanaberie i promocje prezesa ( czerwony i zielony asfalt, zakupy złomu do Wesołego Miasteczka, doradztwo, consultingi, wizualizacje itp.)  oraz utrzymanie  nadmiernej ilości jego wysoko opłacanych „urzędników”  sprawa  budowy kolejki mogłaby być przyspieszona. 
Tematów, do rozwiązania w Parku jest wiele i na to potrzebne są pieniądze. Nas natomiast uderza to, że od kilku lat wiele  środków finansowych kieruje się w  Parku na informatyzację wszystkiego ( ostatnio np.wejść i biletów do WM, o które może winien zadbać nowy inwestor?), gdy  tymczasem sprawy  dla „zwykłych ludzi” nie są  rozwiązywane. Chodzi nam w szczególności o remont kąpieliska Fala, które zaniedbane popada w ruinę. I niech słońce parku nie wyjaśnia, że  utrzymanie  kapieliska jest  zadaniem własnym gminy Chorzów, skoro co rok Park korzysta  z umorzenia ( ok.5-6 milionów zł) z tytułu należnego miastu podatku od nieruchomości.
Mamy nadzieję, że odpowiedzi na zadane pytania znajdziemy w kolejnej Gazecie Parkowej.

 

 

Komentarzy (3)

  • Don Pedro
    Pan prezes robi się nerwowy. Kombinuje jak "koń pod górkę", by przez te kilka miesięcy zapewnić swojakom wypłaty. Później już tylko potop. Miejmy nadzieję, że w najbliższych wyborach społeczeństwo wytnie Buzka i Olbrychta, a jesienią w Sejmiku Sląskim PO będzie stanowiło margines.
  • jan
    jak mogą mieć gruboskórne korzenie,powiazań, , zarzadzajacy Parkiem ,/ łącznie z Marszałkiem/ że tyle negatywnych/prawdziwych/ słów wypisano na tym forum a oni dzierża dalej władzę, to skandal dla PO
  • dorota
    świetny artykuł, rzeczowy i profesjonalny-dotyka najważniejszych problemów Parku Śląskiego widzianych oczami zwykłych jego użytkowników,ale jakże wrażliwych zarówno na piękno natury jak i fatalne rządy władz Parku.Dzięki za odwagę -dorota

pozostało 500 znaków

Cancel or

2011 IGRZYSKA „ WOLNOŚCI” ZAMIAST PRACY I CHLEBA. Stowarzyszenie "Nasz Park"
Joomla